zmniejsz czcionkezwieksz czcionke

Rodzaje kijów

Krótko o golfie...| Zasady| Poję™cia| Rodzaje kijów|

medium_club.jpg

Rodzaje kijów: 

W torbie gracza może znajdować się maksymalnie 14 kijów. Różnią się długością, wagą, kształtem główki i nachyleniem lica, które decyduje o torze lotu piłki. 

 

Woods to kije, którymi uderza się piłkę najdalej. Są najdłuższe, najlżejsze, ich główka jest pogrubiona a lico nachylone pod niewielkim kątem. Zwykle podczas gry używa się dwóch lub trzech sztuk. Najlepsi gracze uderzają pikę tymi kijami na odległość nawet ponad 300 metrów.

medium_wood.jpg
 
medium_iron.jpg

Irons to najliczniejsza grupa kijów (około 10 w torbie). Wszystkie nieznacznie się różnią, tak żeby piłka uderzona z taką samą siłą, ale innym kijem leciała na różne odległości. Każdy kolejny kij powinien posyłać piłkę około 10 metrów dalej niż poprzedni. Im niższy numer kija tym dalej piłka leci. Ironami uderza się na odległości 100 ? 200 metrów.

 

Putter to specjalny kij do uderzeń na greenie, po których piłka się toczy.

medium_putter.jpg
 
medium_wedge.jpg

Wedge: wyglądają tak jak irons, ale ich lico jest bardziej pochylone, żeby uderzać piłkę wyżej i bliżej. Specjalnym wedgem jest sand wedge, którym wybija się piłkę z piasku. Najczęściej gracze mają w torbie dwa kije tego typu (chociaż niektórzy nawet cztery).  

Ostatni rodzaj kija, o którym warto wspomnieć to coraz bardziej popularne tzw. rescue lub utilities. Wyglądają jak skrzyżowanie irons i woods. Używa się ich zamiast długich ironów do dość dalekich uderzeń.

 
Istnieją też kije specjalne, na przykład takie jak ten. Są one bardzo przydatne do gry w upalne dni. 
medium_electronic-drink-caddie-3.jpg