zmniejsz czcionkezwieksz czcionke

Na zdrowie... golf


Na zdrowie... golf

Dlaczego golf jest świetną profilaktyką przy schorzeniach kręgosłupa.

 Nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, jak ważnym elementem naszego życia jest ruch. Nie od dziś wiadomo, ze ruch jest najlepszym lekarstwem. Może nie w dosłownym znaczeniu, bo nie można go zapakować w fiolkę czy słoiczek. Warto jednak rozsądnie przepisać jego dawkę by cieszyć się zdrowiem przez długie lata bez stosowania sztucznych suplementów.

 Można uprawiać różne sporty, bardziej lub mniej ekstremalne. Wszystko zależy od kondycji, formy, wieku. Sport to najtańszy i najprostszy sposób zapobiegania wielu schorzeniom. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia w sposób w zdecydowanie negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. 

Dlaczego polecamy grę w golfa?

 Najprostsza odpowiedź brzmi: bo to łatwy sport. Piłeczka leży na trawie, dołek jest nieruchomy. Trzeba tylko wykonać odpowiedni zamach...

Poza tym golf to sport dla każdego. Przekrój wiekowy golfistów waha się od 5 do 95 lat. Nic dziwnego, bo golf to sport niewymagający żelaznej kondycji fizycznej czy wyjątkowej tężyzny. Ważna jest w nim precyzja i technika. 

W dodatku wiadomo, ze ćwiczenia ogólnorozwojowe w formie rozgrzewki i zajęcia gry w golfa przyczyniają się do poprawy siły mięśniowej mięśni posturalnych, co powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad postawy. Gra w golfa w sposób fizjologiczny rozwija cechy motoryczne zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Golf kształtuje równowagę i koordynację ruchową.

 Profilaktyka jest wielokrotnie tańsza od leczenia. Grajmy zatem w golfa w nadziei, ze poprawi się nie tylko nasza kondycja, ale i nasz kręgosłup zmęczony krzywym siedzeniem za biurkiem, przed komputerem, będzie zdrowszy. Potraktujmy sport jako alternatywę dla spędzania czasu przy komputerze i TV. 

 

Tekst powstał przy współpracy z Piotrem Kejną, autorem programu Zdrowy Kręgosłup; www.kejna.pl