zmniejsz czcionkezwieksz czcionke

Rodzaje gry

Rodzaje gry| Przepisy| Sprzę™t do gry|

Podstawowe formy rozgrywek w golfie:

1. Gra na uderzenia - stroke play, gdzie zwycięzcą jest gracz, który rozegrał regulaminową rundę najmniejszą liczbą uderzeń.

2. Gra na dołki - match play, gdzie wygrywa gracz, który umieścił piłkę w pojedynczym dołku mniejszą ilością uderzeń W stroke play wynik rundy jest sumą wszystkich uderzeń na 18 dołkach.

Ten sam wynik można przedstawić na dwa sposoby: jako wartość bezwzględną np. 75 lub jako wynik w stosunku do par pola +3 (dla pola par 72). Golfiści zawodowi często mają wyniki poniżej par pola np. 68 lub - 4. W przypadku tego typu zapisu im większa wartość na minusie, tym lepszy wynik. Natomiast w grze na dołki gracze rywalizują ze sobą jeden na jednego, a rozgrywka każdego dołka jest pojedynczym meczem. W tych rozgrywkach za wygranie dołka, niższą liczbą uderzeń, gracz zdobywa 1 punkt. Golf jest jedynym sportem, którego reguły rozpoczyna rozdział poświęcony etykiecie. Jedna z podstawowych i generalnych zasad gry w golfa stanowi: ,,Graj piłkę tak jak leży i z miejsca w jakim piłkę zastałeś. Jeżeli nie możesz zagrać piłki tak jak leży lub z miejsca, w jakim ją zastałeś, zachowaj się fair wobec siebie i innych." Zasady gry w golfa zostały ustanowione i spisane w 1754 roku, miejscem, gdzie się zrodziły jest szkocki klub Klub Golfowy Royal and Ancient of St Andrews. Każdy golfista powinien się z regułami gry obowiązkowo zapoznać.