zmniejsz czcionkezwieksz czcionke

Historia


mini_mary.jpg

Pierwsza była Maria...


Gra w golfa jest jedną z najbardziej eleganckich dyscyplin sportowych. Golf to jedyny sport, w którym etykieta tworzy wyjątkowy styl tego sportu. Określa ona zarówno strój graczy, jak i sposób zachowania się na polu. Pierwszą damą, która już w XVI wieku dostrzegła uroki tego sportu była szkocka królowa Maria Stewart.
 
 
W XVI wieku pojawiają się pierwsze wzmianki o damskich przedstawicielkach na polu golfowym, które pozwalają uznawać królową Marię Stewart za pierwszą w historii golfistkę. Według źródeł, już zaledwie kilka dni po tajemniczej śmierci swojego drugiego męża Lorda Darnleya oddawała się grze w golfa. Niestety niezbyt długo, ponieważ została oskarżona za zabójstwo męża i stracona. Jednak przez następnych 200 lat o kobiecym golfie w ogóle się nie wspomina. Kolejne zapiski pojawiają się dopiero w 1792 roku.
Pewnym przełomem, w postrzeganiu golfa jedynie za domenę mężczyzn był pierwszy żeński klub golfowy. Powstał on najprawdopodobniej w St. Andrews w 1867 roku. Jednak i wtedy okazało się, że kobiece rozgrywki sprawiają wiele trudności. Powodem był nieodpowiedni strój. Suknie krępujące ruchy zawodniczek, utrudniały im przyjęcie odpowiedniej pozycji do pełnego i prawidłowego swingu.
 W 1893 roku na Wyspach Brytyjskich utworzono Ladies Golf Union, a już rok później rozegrano pierwsze mistrzostwa kraju- British Ladies Golf Championship. W latach 90. XIX wieku kobiecy golf na dobre zagościł także w Ameryce.
Od przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku zaczyna się rozkwit kobiecego golfa. Do historii żeńskiego golfa na stałe wpisują się takie nazwiska jak Mickey Wright, Katy Withworth, Patty Berg i wiele innych. Lata współczesne to okres świetności takich zawodniczek jak Laura Davis, Lorena Ochoa oraz przede wszystkim Annika Sorenstam, współczesna legenda golfa.
 
 

Kobiety -Olimpiada

Kobiety na II Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu - 1900

II Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Paryżu, w dniach od 14 maja do 28 października, równocześnie z Wystawą Światową. Dane o ilości startujących zawodników są niepewne, prawdopodobnie startowało 1078, 1225 lub 1344 sportowców. Najwięcej, bo aż 884 zawodników reprezentowało Francję. Po raz pierwszy startowały kobiety. Zazwyczaj źródła podają, że było ich 19, ale najprawdopodobniej było ich trochę więcej. Ja naliczyłam 21.

Reprezentacje 22 krajów rywalizowały w 18 dyscyplinach sportowych, podzielonych na 95 konkurencji. Zwycięzców nie nagradzano jeszcze medalami lecz pucharami lub nagrodami rzeczowymi. Kobiety zostały dopuszczone tylko do kilku dyscyplin. Mogły wziąć udział w grze w krikieta, tenisa i golfa, oraz w zawodach żeglarskich, hippicznych i baloniarskich.

Stany Zjedonczone reprezentowało 75 zawodników, wśród nich było 7 kobiet:

Margaret Abbott (1878-1955)
Pauline "Polly" Whittier
Marion Jones
Daria Pratt
Ellen Ridgeway
Georgina Jones
Mary Ives Abbott.

We Francuskiej reprezentacji było 11 kobiet (nie wiadomo czy lista jest kompletna):

Hélene Prévost
Mme Froment-Meurice
Mme Fournier-Starvoleze
Baronne Fain
Gelbert
A. Brun
Elvira Guerra
Marie Ohnier
Madame Depres
Madame Maison
Madame Brohy

W olimpiadzie wzięła udział jeszcze jedna Angielka - Charlotte Cooper, jedna Szwajcarka - Helen de Pourtales i jedna Czeszka która reprezentowała Bohemię - Hedwiga Rosenbaumova. Wydaje się, że nie są to wszystkie zawodniczki, które w niej uczestniczyły, większość z nich to zwyciężczynie, dlatego ich nazwiska zostały zapamiętane. Dość pewny jest skład amerykański. Badaczki historii tej olimpiady podają za pewny udział 23 zawodniczek: 7 tenisistek, 1 żeglarki, 3 krokiecistek, 10 golfistek, 1 baloniarki i 1 amazonki.

Krikiet

Pierwszymi zawodniczkami które wzięły udział w olimpiadzie były krokiecistki, Francuska Maria Ohnier i Madame Brohy. Poza nimi grała jeszcze Madame Depres. Nic dokładniej nie wiadamo o wynikach ani o tym kto odniósł zwycięsto.

Golf

Najlicznejszą grupę stanowiły golfistki: Margaret Abbott (USA), Mary Ives Abbott (USA), A. Brun (Francja), Baronne Fain (Francja), Mme Froment-Meurice (Francja), Mme Fournier-Starvoleze (Francja), Gelbert (Francja), Daria Pratt (USA), Ellen Ridgway (USA) i Pauline "Polly" Whittier (USA).

Amerykanki był najsilniejsze, przypadły im w udziale trzy pierwsze miejsca. Zawody odbyły się na polu golfowym w Compiegne pod Paryżem. Po palmę zwycięstwa sięgnęła Margaret Abbott. Pobiła dziewięć innych zawodniczek, łacznie ze swoją matką, pisarką Mary Ives Abbott. Przy dziewięciu dołkach osiągnęła 47 punktów. Dzięki tej wygranej stał się pierwszą mistrzynią olimpijską Stanów Zjednoczonych. Niestety nigdy się o tym nie dowiedziała. Całkiem przypadkowo zapisała się z matką na turniej, podczas ich rocznego pobytu we Francji. Wygrała, w nagrodę odebrała srebrną kulę i na tym się wszystko skończyło. Po wielu latach nawet jej dzieci o niczym nie wiedziały. Dopiero w 1996 roku historyk, professor Paula Welch z University of Florida, skontaktował się z nimi i oznajmił, że odnalazł dokumenty świadczace o tym, że turniej został zaliczony do zawodów olimpijskich. Jak widać pierwsze nowożytne olimpiady wyglądały inaczej niż te dzisiejsze. Organizacja kulała, a w tym konkrenym wypadku, pomysł powiązania z Wystawą Światową okazał się wielką pomyłką. Nie było ceremonii otwarcia ani zamknięcia igrzysk. Nie wszyscy wiedzieli ile czasu trwają i w jakich miejscach odbywaja się poszczególne zawody. Niektóre dyscypliny były rozgrywane na terenach wystawowych jako pewnego rodzaju pokazy lub spektakle. Czasami sami zawodnicy nie wiedzieli w czym biorą udział. Tak właśnie stało się z Paniami Abbott. Dodatkowo udział ich obu w zawodach były jedynym przypadkiem w dziejach olimpiad, w którym matka i córka rywalizowały o tę samą nagrodę.

Wracając do tematu, drugie miejsce zajęła Pauline "Polly" Whittier z 49 punktami, trzecie Daria Pratt z 55 punktami. Na czwartym miejscu uplasowała się Mme Froment-Meurice. W 1900 roku, po raz pierszy i ostani kobiety grały podczas igrzysk olimpijskich w golfa.

Tenis

Pod względem liczebności uczestniczek nastepną grupę stanowiły tenisistki: Charlotte Cooper (GB), Georgina Jones (USA), Marion Jones (USA), Hélene Prévost (Francja) i Hedwiga Rosenbaumova (Bohemia), ?, ?.

Pierwszą mistrzynią olimpijską w tej dyscyplinie została Angielka Charlotte Cooper, wygrała z Francuską Hélene Prevost, która zajęła drugie miejsce. Wyniki ich rozgrywek były następujące: 6/3 6/3 7/5. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Amerykanka Marion Jones i Czeszka Hegwiga Rosenbaumová.

Obok singla rozegrany został debel mieszany: Para Charlotte Cooper-R.Doherty zdobyła mistrzostwo bijąc parę Hélene Prevost-H.Mahony 6/2 6/4. Trzecie miejsce ex aequo przypadło parom Marion Jones-Laurie Doherty i Hedwiga Rosenbaumová-Anthony Warden. Tak, że Charlotte Cooper jest podwójną mistrznią olimpijską.

Pozostałe dyscypliny

W pozostałych dyscyplinach wzieły między inymi udział: Helen de Pourtales (żeglarstwo), Elvira Guerra (hippika), i Madame Maison (baloniarstwo).

W tej grupie znajduje się trzecia mistrzyni olimpijska Helen de Pourtales, jacht "Lerina" którym płynęła wraz z mężem Hermannem von Pourtales i Bernardem von Pourtales zwyciężył w zmaganiach z innymi jednostkami.

 

 

Historia golfa w wydaniu Szkotów

<<< Kliknij tutaj