g76_g76_EPRLOGOSTRONAA&A.jpg
 
zmniejsz czcionkezwieksz czcionke

Parki rzeźby | Sculpture parks


To select your native language, please use the translator above.
 
 

Parki rzeźby na świecie

1. Europejski Park Rzeźby A&A

2. Europos Parkas - Litwa

Europos Parkas , czyli "Park Europy",  to muzeum sztuki współczesnej pod otwartym niebem, znajdujące się północ od stolicy Litwy - Wilna. Muzeum powstało w 1991 roku z inicjatywy litewskiego rzeźbiarza Gintarasa Karosasa. Stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na Litwie. Od 1993 roku w Parku Europy odbywają się Międzynarodowe Sympozja Rzeźbiarskie, a także koncerty, wystawy i konferencje. Rocznie park odwiedza 60 tysięcy osób.


W zamierzeniu twórcy, Europos Parkas ma stanowić artystyczną przestrzeń, w której artyści z całego świata mogą przedstawić swoje prace w naturalnym otoczeniu przyrody. Obecnie na powierzchni 55 ha znajduje się ponad 90 dzieł twórców z 27 krajów, w tym m.in. instalacje Magdaleny Abakanowicz, Soli LeWitta i Dennisa Oppenheima. 

Do najciekawszych dzieł sztuki znajdujących się w Europos Parkas należą:

- Monument of the Centre of Europe - instalacja autorstwa Gintarasa Karosasa powstała w 1993 roku; rzeźba przedstawia odleglości do wszystkich europejskich stolic wraz z kierunkami ich usytuowania w stosunku do centrum Europy

- Space of Unknown Growth - zajmująca ponad 2 tys mkw. powierzchni instalacja Magdaleny Abakanowicz, na którą składają się olbrzymie głazy

- Double Negative Pyramid - odbijająca się w wodzie i tworząca niezwykłą geometryczną strukturę konstrukcja Soli LeWitta

- LNK Infotree - instalacja Gintarasa Karosasa składająca się z 3 tysięcy telewizorów, ustawionych w 700-metrowym labiryncie w kształcie drzewa, z pomnikiem Lenina znajdującym się w jego centrum. Praca ta została odnotowana w Księdze Rekordów Guinessa jako najdłuższa instalacja artystyczna na świecie.

- Cloud Hands - składająca się z czterech masywnych granitowych bloków "latająca" konstrukcja, której autorem jest Jon Barlow Hudson

- Chair/Pool - wielki fotel-basen autorstwa Dennisa Oppenheima

Wstęp:

Dorośli - 25 Litas

Studenci - 18 Litas

Dzieci w wieku szkolnym - 11 Litas

Dzieci (bilety grupowe) - 8 Litas

 

3. The Vigeland Park - Norwegia

 Park Vigelanda (Vigelandsparken), znany także jako Frognerparken, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerów mieszkańców Oslo. Park jest dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda i jego pracowników. Składa się z 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. Latem można tu spotkać setki Norwegów urządzających piknik,  grillowanie lub zabawy pomiędzy sławnymi rzeźbami. Również zimą mieszkańcy stolicy bardzo często odwiedzają ten park.

 

Idea kompleksu parkowego zrodziła się w 1907 roku, kiedy Vigeland otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo pomysł Vigelanda rozrastał się – kolejne projekty obejmowały rzeźby wokół fontanny, płaskorzeźby, ozdobny most łączący brzegi stawu w parku.

W najwyższym punkcie kompleksu góruje Monolitten (Monolit) – gigantyczna, ponad czternastometrowa kamienna kolumna uformowana z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Została wyrzeźbiona z jednej bryły kamienia. Tworzy ją 121 postaci, z czego jedna jest autoportretem Vigelanda. Monolit interpretowano na wiele sposobów, między innymi jako: zmartwychwstanie człowieka, walkę o przetrwanie, ludzką tęsknotę za duchowością, codzienną transcendencję i cykliczną powtarzalność.

 Jedną ze słynniejszych rzeźb w Parku Frogner jest Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec) – postać nagiego chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.


W skład zespołu parkowego wchodzi też zaprojektowane przez artystę oświetlenie, tworząca labirynt mozaika wokół fontanny, kute bramy i furtki do parku. Wszystkie te elementy zaprojektował rzeźbiarz, ale wykonawcami byli zatrudnieni przez niego kamieniarzeodlewnicy i kowale. Dzięki takiemu podziałowi prac możliwe było ukończenie zespołu parkowego już po śmierci artysty w 1943 roku według jego dokładnych planów. Park został ukończony pod koniec lat czterdziestych XX wieku.

Odwiedzający park mogą cieszyć się widokiem oryginalnych pełnowymiarowych gipsowych odlewów późniejszych rzeźb w brązie i granicie, eksponowanych w Muzeum Vigelanda, usytuowanym o pięć minut drogi od parku.

Wstęp do parku jest bezpłatny. 

 

4. Yorkshire Sculpture Park - Anglia

 The Yorkshire Sculpture Park to ogromny park oferujący zwiedzającym możliwość podziwiania prac wielu brytyjskich jak i międzynarodowych artystów, (wśród nich Henry Moore i Barbara Hepworth). Usytuowany na terenach XVIII wiecznej posiadłości (Bretton Hall), która była własnością prywatną do połowu XX wieku, kiedy stała się szkołą.

Utworzony w 1977 roku, YSP co roku organizuje ogromne wystawy kluczowych rzeźbiarzy współczesnych, gromadzące dziesiątki tysięcy zwiedzających.

Wstęp do parku jest bezpłatny, należy uiścić wyłącznie opłatę za parking. 

 

5. The Billy Rose Art Garden - Izrael

 

6. Shanghai Sculpture Park - Chiny

 

7. Yuzl Paradise Sculpture Park - Chiny

 

8. Changschun World Sculpture Park - Chiny

 

9. Laumeier Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

10. Storm King Art Center - Stany Zjednoczone

 

11. Nasher Sculpture Center - Stany Zjednoczone

 

12. Grounds For Sculpture - Stany Zjednoczone

 

13. Olympic Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

14. Runnymede Sculpture Farm - Stany Zjednoczone

 

15. Loveland's Benson Sculpture Garden - Stany Zjednoczone

 

16. deCordova Sculpture Park and Museum - Stany Zjednoczone

 

17. Socrates Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

18. Griffis Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

19. Goldwell Open Air Museum - Stany Zjednoczone

 

20. Skokie Northshore Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

21. Franconia Sculpture Park - Stany Zjednoczone

 

22. Waitakaruru Arboretum and Sculpture Park - Nowa Zelandia

 

23. Skulpturenpark Berlin - Niemcy


24. Park Rzeźby na Bródnie - Polska

 

25. Europejski Park Rzeźb w Tuchomiu - Polska